Előszó | Felhívás | Segédlet |
Jelentkezés |
ZSOLNAY FÉNYFESZTIVÁL 2025
A PÁLYÁZAT CÉLJA
A 2025-ös Zsolnay Fényfesztivál szervezője pályázatot ír ki a fesztivál programjában való részvételre. A jelentkező alkotások egyaránt lehetnek új és már korábban bemutatott munkák, fontos azonban, hogy minden tekintetben igazodniuk kell jelen kiírás feltételeihez, eszmeiségéhez.
A Zsolnay Fényfesztivál (továbbiakban ZSFF) elsődleges célja a fényt, mint művészi kifejező eszközt alkalmazó művészeti alkotások bemutatása.
Jelen pályázat lehetőséget teremt a 2025-ös Fényfesztivál programjába való bekerülésre, de a szervező fenntartja a jogot, hogy saját fejlesztésű és meghíváson alapuló projekteket is megvalósítson.
Mindemellett a szervező fenntartja a jogot, hogy a kiválasztott munkákon az alkotóval közös megegyezéssel, a művészi koncepciót nem érintő módosításokat alkalmazzon a bemutathatóság és megvalósíthatóság érdekében.
A Pályázók Köre
A ZSFF jelen pályázatára a fesztiválon korábban már szereplő alkotók, és új művészek munkáit egyaránt várja. Művészeti végzettség, korábban létrehozott munkák nem kizárólagos feltételei a sikeres pályázatnak, de a szakmai jártasság és tapasztaltság előnyt jelenthetnek.
A pályázaton egyéni alkotók és alkotócsoportok egyaránt részt vehetnek.
A Pályázat kategóriái
Pályázat benyújtására 3 kategóriában van lehetőség:
FÉNY ÚTJA
Olyan digitális vagy analóg vetítéstechnikával, világítástechnikával készült alkotások, melyek szoros kapcsolatban állnak a fesztivál tematikájával. Az ebben a kategóriában benyújtott pályamunkák elsődlegesen önálló helyszínként jelennek meg a Fesztiválon, de a Szervező fenntartja annak lehetőségét, hogy bizonyos munkákat az alkotó jóváhagyása esetén csoportos formában mutasson be.
Fontos, hogy az ebben a kategóriában benyújtott munkáknak a fesztivál teljes ideje alatt, négy napon át, napi 4-5 órában, nagy tömegek számára megtekinthetőnek kell lennie, állandó élményt kell biztosítania.
FÉNYMŰVÉSZTELEP
Ebben a kategóriában elsődlegesen a felsőoktatásban jelenleg aktívan résztvevő tanulók munkáit várjuk, hogy bemutatkozási és fejlődési lehetőséget biztosítsunk pályakezdő, a fényművészethez és a digitális művészethez kapcsolódó alkotók számára.
Várjuk az alábbi típusú alkotói pályázatokat:
- fényművészeti alkotások
- digitális művészeti alkotások
- kiterjesztett valóságot alkalmazó alkotások
- videóművészeti alkotások
A projekt fontos eleme, hogy a Fényművésztelep kategóriájában nyertes pályázatok megvalósítása mellé konzultációs folyamatot, valamint technikai segítséget is biztosítunk.
ELŐADÓMŰVÉSZET
Ebben a kategóriában egyaránt várunk közterületen, vagy beltérben bemutatható produkciókat, amelyek valamilyen formában kapcsolódnak a fényhez, mint médiumhoz vagy mint eszközhöz. A kategóriában beérkező pályamunkák esetében előnyt jelent, ha az előadás többször megismételhető, több helyszínen is egyszerűen bemutatható.
A ZSOLNAY LIGHT ART VIDEO MAPPING VERSENY NEM KÉPEZI RÉSZÉT A PÁLYÁZATNAK, EZEK AZ ALKOTÁSOK MEGHÍVÁSOS RENDSZEREN KERESZTÜL KERÜLNEK KIVÁLASZTÁSRA.
A Pályázat Témája
A ZSFF olyan széles közönség érdeklődésére számot tartó alkotásokat keres, amelyek magával ragadják, inspirálják, edukálják és interaktív módon bevonják a közönséget, miközben reflektálnak az általunk előnyben részesített témára.
Az alább megnevezett téma irányadó, azonban nem kizárólagos, de az erre reflektáló alkotások a kiválasztáskor előnyben részesülnek.
NO//BODY
A Zsolnay Fényfesztivál történetében először, egy adott témában kollektív gondolkodásra invitálja a fesztivál eljövendő alkotóit.
A testnélküliség, az anyagtalanság és a megfoghatatlanság összefüggéseit keressük, reflexiókat a valós és virtuális térben töltött hétköznapjainkban zajló változásokra, a fényművésztben és a digitális művészetekben rejlő lehetőségek által.
A fény, mint művészeti kifejezőeszköz, rendkívül szoros kapcsolatban áll a testnélküliség, az anyagtalanság és a megfoghatatlanság témájával.
A fény szimbolikáját választjuk vizsgálatunk központi elemévé, mert bár megfoghatatlan, mégis képes alakot teremteni, módosítja térérzékelésünket, és hatást gyakorolni ránk anélkül, hogy fizikailag érinthető lenne.
A virtuális térben testünk bármire képes, olyan élményeket élhetünk át, amik a valós életben elképzelhetetlenek. Arra vagyunk kíváncsiak, hogy ezek a tapasztalások átélhetőek-e valós térben, új típusú fénykörnyezetek létrehozása által.
Hol húzódik a határ a fizikai és virtuális élmények között? Vajon ezek a határok feloldhatók-e a fény segítségével? Képesek vagyunk-e fizikai környezetben olyan hatásokat kelteni, mint amiket a virtuális térben élünk át?
A Pályázat Elbírálási Szempontjai
Valamennyi pályázat a következő kritériumok alapján kerül elbírálásra:
- Eredeti ötlet, tartalom és megvalósítás
- Kreatív koncepció és művészi érték
- Helyszínspecifikusság, az alkotás és a tér viszonya
- Közönségélmény
- Téma használata
- Műszaki megvalósíthatóság
- Gazdaságos megvalósítás
- Környezettudatos megvalósítás
A Támogatás Formája
A nyertes pályamunkák esetén a ZSFF vállalja az alkotás bemutatásának közösen elfogadott feltételrendszer szerinti teljes finanszírozását. A pályázatban kizárólag az alkotás bemutatásához szorosan kapcsolódó tételek fogadhatóak el.
A pályázattal benyújtott költségvetés a kiválasztás egyik fontos eleme, a pályázó vállalja, hogy az abban szereplő tételek véglegesnek tekinthetők, a költségvetés növelésére a pályázat leadása után csak kivételes esetben kerülhet sor. A ZSFF fenntartja a jogot, hogy a kiválasztott pályázókkal a költségvetés tételeit egyeztesse, amennyiben valamely eszköz vagy szolgáltatás beszerzése saját erőből is megoldható, úgy a költségvetést közös megegyezés szerint ezekkel a tételekkel csökkentse.
A támogatási összeget a szervező kizárólag teljesítés után, számla ellenében, 30 napos határidővel biztosítja. A támogatásból maximum 50% előleg kifizetése igényelhető, szerződéskötést követően.
A költségvetés finanszírozásán túl a szervező az alkotás megvalósításához elengedhetetlenül szükséges munkatársak számára az előkészületek és a fesztivál idején szállást biztosít.
A Pályázat Benyújtása
A jelentkezés benyújtásához regisztrálj és töltsd ki online jelentkezési lapunkat, melyet a “Pályázat Benyújtása” linken érsz el.
Kizárólag ezen a rendszeren keresztül leadott, hiánytalan pályázatokat tudunk figyelembe venni, határidőn túli, vagy e-mailben leadott jelentkezéseket nem veszünk figyelembe. A jelentkezési lap kitöltése előtt kérjük, győződj meg arról, hogy figyelmesen elolvastad és megértetted a pályázati felhívás részleteit, valamint a Pályázati Segédletet.
A pályázat benyújtásának határideje: 2025. január 15. 24:00 CET
A pályázat leadásával, illetve a jelentkezési lap kitöltésével kapcsolatban felmerülő kérdéseket a fenyutja@zsolnayfenyfeszival.hu címre várjuk.
A pályázati projektek megvalósíthatóságával, helyszínspecifikus kérdésekkel, bármilyen egyéb segítséggel kapcsolatban szívesen fogadunk minden megkeresést. Amennyiben szükséges, helyszíni bejárást, személyes konzultációt is biztosítunk.
Döntéshozatal És Eredményhirdetés
A ZSFF csapata technikai és művészeti tanácsadók bevonásával hozza meg döntését.
A döntés megszületése után minden pályázót e-mailben értesítünk az eredményről.
Eredményhirdetés ideje: 2025. január 31.
KAPCSOLAT
A pályázat elkészítése alatt örömmel állunk rendelkezésre, kérdéseid a fenyutja@zsolnayfenyfesztival.hu email címre küldd.
További információk a fesztiválról:
https://zsolnayfenyfesztival.hu